Strony

wtorek, 31 grudnia 2024

Najwyższe drzewo na Pogórzu Przemyskim? (czyli nominacja na odkrycie przyrodnicze 2024 roku)

Najwyższe drzewo na Pogórzu Przemyskim na Krajowej Mapie Koron Drzew
Zaledwie wczoraj przeczytałem informację, że w Nadleśnictwie Stary Sącz, Leśnictwie Rożnów, w dolince potoku u podnóża góry Majdan (znanym mi skądinąd :-), udało się zmierzyć najwyższe drzewo liściaste w Polsce – buka pospolitego o wysokość 50,8 m. Jak piszą znalazcy "Drzewo zostało wstępnie zidentyfikowane dzięki danym lotniczego skaningu laserowego". 

sobota, 28 grudnia 2024

Mur Krzeczkowski - nowy rezerwat na Pogórzu Przemyskim

Północna część rezerwatu  „Mur Krzeczkowski”

Sześć lat temu pisałem, że najmłodszym rezerwatem w województwie podkarpackim jest rezerwat przyrody nieożywionej "Kozigarb" utworzony 7 grudnia 2012 r. W „międzyczasie”  sytuacja nieco się zmieniła. Od czasu tamtego posta na Podkarpaciu powstało cztery rezerwaty:
- leśny rezerwat przyrody „Przysłup” utworzony 19 VIII 2021 na powierzchni 213,12 ha;
- rezerwat przyrody nieożywionej „Olzy” utworzony 10 VIII 2022 na powierzchni 41,45 ha;
-krajobrazowy rezerwat przyrody „Dolina Smarkatej” utworzony 18 IV 2024 na powierzchni 55,94 ha;
- rezerwat przyrody nieożywionej „Mur Krzeczkowski” utworzony 19 XII 2024 na powierzchni 62,44 ha.

wtorek, 24 grudnia 2024

Książki Józefa Ulmy

O Józefie Ulmie pisałem nie tak dawno w poście Kordian i cham" z Markowej. Studiując dostępne mi wówczas źródła stwierdziłem, że publikowane życiorysy bł. Józefa i całej rodziny Ulmów są dość skąpe. Stąd też dalsze poszukiwania, dzięki  którym przeczytałem trzy popularne pozycje dotyczące błogosławionej rodziny z Markowej.

sobota, 2 listopada 2024

Żołnierskie zaduszki w Uhercach

Uherce Mineralne jak wiele polskich miejscowości znaczone jest żołnierskimi grobami z wojennych nawałnic, które licznie przetaczały się przez Polskę. Podczas II wojny światowej 10 września 1939 roku  batalion Obrony Narodowej „Sanok” pod dowództwem kpt. Tadeusza Kuniewskiego został zaatakowany przez niemiecką kolumnę zmotoryzowaną i po stoczeniu krótkiej walki wycofał się. 

piątek, 11 października 2024

Najstarsza huta szkła w Górach Słonnych

Dzięki historycznym poszukiwaniom prowadzonym przez znakomitego regionalistę Macieja Augustyna oraz mieszkańcom Zawadki odkryto prawdopodobnie najstarszą hutę szkła w Górach Słonnych i na Pogórzu Przemyskim. W dokumentach historycznych znaleziono zapis potwierdzający istnienie huty w 1663 roku, zaś poszukiwania terenowe pozwoliły odnaleźć odpady hutnicze (szlakę)  i ciekawy egzemplarz szkła aptekarskiego w postaci buteleczki.