Strony

sobota, 27 sierpnia 2011

Cerkiew obronna w Posadzie Rybotyckiej

Posada Rybotycka - wieś w dolinie Wiaru na zachód od Rybotycz. Osada wzmiankowana po raz pierwszy w 1367 roku W 1921 roku było tu 98 domów i 602 mieszkańców, w tym 79 Polaków. W 1945 roku ludność ukraińską deportowano do ZSRR. 
 W czasie, kiedy to ziemie należały do Rusi Kijowskiej, powstał tu prawosławny monastyr (klasztor). W XV wieku na lewym brzegu Wiaru, na wzgórzu w zachodniej części wsi, zbudowany murowany kościół św Onufrego pod wezwaniem św Onufrego. Jest to najstarsza zachowana cerkiew w Polsce i jedna z dwóch, które spełniały również funkcje obronne. Najstarszą częścią z przełomu XIV i XV wieku jest prezbiterium. Kwadratowa nawa z obronną wieżą pochodzi z XV w. Do 1692 była to cerkiew prawosławna, później greckokatolicka.


Ściany pokrywa szesnastowieczna polichromia w typie bizantyjskim odkryta podczas remontu i usuwania nadkładu farby. Do naszych czasów zachował się jeszcze inny zabytek związany z cerkwią w Posadzie Rybotyckiej. Biblioteka w Göteborgu chwali się Ewangeliarzem Cerkiewnym (Evangelium Cyrillicum Gothoburgense 1595 – 1615) - przepisanym pracowicie cyrylicą przez bożego raba Jana z Rybotycz, czyżby mnicha miejscowego monastyru? Manuskrypt został skradziony przez węgierskiego żołnierza podczas pierwszej wojny światowej i po dłuższej wędrówce trafił do szwedzkiej biblioteki http://gupea.ub.gu.se/bitstream/2077/21006/5/gupea_2077_21006_5.pdf.
Evangelium Cyrillicum Gothoburgense 1595 – 1615

W pobliżu cerkwi na przydrożnych nieużytkach można zobaczyć roślinny symbol Pogórza Przemyskiego - ostrożeń siedmiogrodzki.

2 komentarze:

  1. Stary post, dobrze że go przypomniałeś - Cerkiew znam, ale polichromii jak dotąd nie udało mi się na własne oczy obejrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś było łatwiej na zasadzie "klucz u stróża", a teraz po przejęciu KGK to nawet nie wiem jak tam wejść można do środka. Za to jest szczegółowa dokumentacja pięknie zrobiona w necie klik

    OdpowiedzUsuń