Strony

sobota, 23 maja 2020

Źródła siarczane w Lesku. Zaczątek przyszłego zdrojowiska?

 Uroczystość poświęcenia źródeł mineralnych w Lesku źródło: NAC
Leskie źródła mineralne znane są przynajmniej od XIX wieku, lecz ich szersze wykorzystanie w celach leczniczych miało krótką historię. Krótko przed II wojną światową dzięki inicjatywie burmistrza majora Mieczysława Małka powstał Zarząd Źródeł i Pijalnia Wód w Lesku.  17 maja 1936 roku dokonano uroczystego poświęcenia źródeł mineralnych w Lesku o czym donosiło czasopismo „Wschód: życie miast i wsi województw południowo-wschodnich: Lwów, Stanisławów, Tarnopol”

Źródła siarczane w Lesku. Zaczątek przyszłego zdrojowiska. 
Jak już w marcu b. r. donieśliśmy we „Wschodzie”, w odległości jednego kilometra od Leska ujęto staraniem Zarządu miejskiego i dzięki energicznej zapobiegliwości burmistrza P. Małka źródła siarczane dla przyszłego zdrojowiska. W źródłach tych jest również znakomita woda do picia, która będzie podstawą budowy wodociągów miejskich w Lesku.
Obecnie teren źródeł został zaleśniony lipami, droga zaś do tych źródeł z miasta została przystosowana dla ruchu kołowego, w szczególności dla dorożek, a także dla autobusów. W przepięknem położeniu u stóp źródeł leskie społeczeństwo polskie i ruskie wybudowało piękną figurę Matki Boskiej pod wezwaniem ,,Uzdrowienie chorych”. 
Na miejsce tej figury podążyła wśród bicia dworów i pieśni tysięczna procesja polska i ruska, poczem duchowieństwo obu obrządków poświęciło źródła. Po tym akcie obaj kanonicy rzym. kat. ks. Ludwik Paluch i grecko-kat. ks. Juljan Czuczkiewicz wygłosili do tłumnie zebranej ludności z Leska i okolicznych wsi podniosłe kazania. Źródła siarczane w Lesku zapowiadają zaczątek przyszłego zdrojowiska Leska, a zatem niemniejszej sławy, jak nasze słynne zdroje podkarpackie. Na terenie źródeł tych obok głównego pawilonu - dzięki inicjatywie miejscowego Oddziału Związku Legjonistów w Lesku - stanął w pierwszą rocznicę śmierci Wodza Narodu, kamienny Głaz, aby ci, którzy się leczyć będą wodami tych źródeł, uczcili zawsze pamięć Budowniczego Państwa, Marszałka Piłsudskiego.
W okolicach odnaleziono 14 źródeł siarczkowych  z czego sześć odznacza się wybitniejszymi walorami leczniczymi dla leczenia chorób gośćcowych i schorzeń nerkowych. W trakcie II wojny światowej pawiloniki zakładu zdrojowego zostały zniszczone, natomiast ocembrowane studnie pozostały do dzisiaj. Pojawiające się co jakiś czas projekty rewitalizacji dawnego zdroju jak na razie nie doczekały się realizacji. Jedną z przyczyn jest to, że źródełka mają małą wydajność. Miejsce jest pięknym celem spacerów mieszkańców Leska, nieznanym szerszemu gronu turystów, a szkoda. 
Budynek pijalni wód mineralnych źródło: NAC
Posadzone niegdyś lipy i spontaniczne zadrzewienia, zmieniły ten odkryty niegdyś jar, w leśny urokliwy zakątek. Lecznicza woda z dwóch źródełek cały czas ciecze i kto spragniony napić się może jeśli znosi siarczany zapach. 
Na skutek dokonanego "zaleśnienia" praktycznie niemożliwe  jest wykonanie fotografii, która obejmowałaby  szeroki widok widoczny na dawnych zdjęciach w celu zestawienia w ulubione „panta rhei”

5 komentarzy:

Maria z Pogórza Przemyskiego pisze...

To prawda, miejsce nie jest znane szerszemu gronu turystów:-)
Po horynieckich wodach siarczany zapach "zgniłych jaj" leskich źródeł nikomu chyba nie będzie obrzydliwy:-) próbowałeś wody z leskich źródeł?
Pozdrawiam serdecznie.

Stanisław Kucharzyk pisze...

Owszem łyknąłem z leskiego źródełka, szału nie ma, ale jak ma zdrowotności służyć ;-)

Maciej Majewski pisze...

Pod Suchą Górą na Pogórzu Rożnowskim są trzy siarczkowe źródła, a przy jednym z nich zrobiono "sanatorium samoobsługowe". Koło źródła ujętego w cembrowinę, jest kocioł do podgrzewania wody i drewniana szopa z wanną. Zabiegi są nierefundowane przez NFZ, zapałki i chrust do podgrzania wody trzeba przynieść samemu ;-)

Stanisław Kucharzyk pisze...

Poznałem to miejsce 30 lata temu podczas pisanie pracy magisterskiej klik

Dominika Starańska pisze...

Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.