Strony

wtorek, 18 lutego 2014

Dwa portale - znajdź różnicę


Ogromny spadek wynagrodzeń względem grudnia. GUS podał dane. Wirtualna Polska 18 lutego 2014, godz. 15.30.

GUS podał najnowsze dane z gospodarki. Wynagrodzenia w górę. Onet. 18 lutego 2014, godz. 15.30.

Statystyka dla polityków (i dziennikarzy)  jest tym, czym latarnia dla pijaka, nie po to, żeby coś oświetlić, tylko po to, żeby się podeprzeć.

7 komentarzy:

 1. No i jak tu wierzyć w statystyki? bo i po co?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w tym przypadku to nie jest akurat wina ludzi tworzących statystyki czy tez niepoprawnie użytych metod. To po prostu głupio (tendencyjnie?) dobrane portalowo-sensacyjne tytuły. W treści już można trochę doczytać o co chodzi. Styczniowe wynagrodzenia w porównaniu z grudniowymi co roku są mocno niższe. Natomiast w skali całego roku pewnie jest jakiś wzrost nominalnych wynagrodzeń (dałem wykresik z GUS na górze). Tyle, że jak to się ma do inflacji i siły nabywczej naszych zarobków?
   Swoją drogą wiadomo, że za pomocą różnych metod statystycznych, niewłaściwie zastosowanych można uzyskać intrygujące wyniki typu: "ogromna większość ludzi ma więcej nóg niż średnia w populacji"

   Usuń
 2. Wiadomo też, że Onet jest jak TVN - zielona wyspa premiera Tuska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt. Przyjemnie się czyta Twoje wiersze. Będę zerkał na Motyle w sercu

   Usuń
 3. Nieco dziwna sprawa, bo Onet i WP zazwyczaj "ćwierkają z tego samego klucza". Może redaktorzy dostali info że jest taka statystyka, tylko ktoś zapomniał im dosłać informacji jak mają te statystyki interpretować.

  OdpowiedzUsuń