Strony

wtorek, 8 stycznia 2013

Duże i małe kamienie w Bykowcach

Zimową porą chciałem przypomnieć jesienną wycieczkę w okolice Sanoka. W lasach otaczających Bykowce od strony północnej zobaczyć można dwa interesujące ostańce piaskowcowe chronione jako pomniki przyrody zgodnie z uchwałą nr XXVI/174/05 Rady Gminy w Sanoku z dnia 28.04.2005 r
Mur od dołu i ...

Mały Kamień (inaczej Mur) na grzbiecie biegnącym ku południowemu zachodowi od szczytu Granickiej, ponad wsią Bykowce. Skałka ukryta w lesie jodłowo-bukowym rozciąga się poprzecznie do wydłużenia grzbietu. Jest to wąski mur długości 15 m, szerokości do 3 m i wysokości do 4—6 m. 
..mur od góry
Tworzy go średnioziarnisty piaskowiec ciężkowicki lub lgocki, zawierający w sobie bezładnie rozrzucone większe ziarna średnicy do 0,5 cm. Ściany widoczne od strony północno-wschodniej są pokryte wietrzennymi strukturami jamistymi prawie całkowicie. Zachodzi tu również wyraźnie eksfoliacja zewnętrznych płatów skalnych. 
Trop wilka? Nie, to tylko erozja.

Duży Kamień (inaczej Baszta) na wzgórzu Granicka (579 m n.p.m.) w okolicy wsi Bykowce. W strefie grzbietowej wzgórza, na południowy wschód od jego szczytu, wznosi się skałka o kształcie baszty dużych rozmiarów. 
Duży Kamień (Baszta) od góry...
Jej długość zgodna z przebiegiem grzbietu wynosi 13 m, szerokość 4—5 m w podstawie, 3 m w części szczytowej, zaś wysokość od strony północno-zachodniej 10 m, a od południowego-wschodu 6 m. 
i od dołu
Skałka jest zbudowana z piaskowca ciężkowickiego lub lgockiego barwy jasnoszarej. Rozwarta szczelina ciosowa dzieli skałkę na dwie części. Skałka ma oryginalną postać i mikrorzeźbę. Ściany jej, zwłaszcza eksponowane ku południowemu zachodowi, pokryte są strukturami jamistymi. Obserwować tu można poszczególne etapy tworzenia się tych form i dzięki temu skałka wyjątkowo dobrze nadaje się do studiowania procesów wietrzennych piaskowców.

Skałki można odwiedzić korzystając z zielonego szlaku spacerowego, który prowadzi od przystanku PKS przy dawnej szkole w Bykowcach na „Duży Kamień”, a  dalej na szczyt Granicka (575 m n.p.m.) i „Mały Kamień” (około 200 m od szlaku dość słabo widoczną ścieżką). 
źródło opisu: "System ochrony przyrody i krajobrazu województwa krośnieńskiego" - praca pod red. Stefana  Michalika

4 komentarze:

 1. Byliśmy na Orlich Skałkach, gdy wędrowaliśmy szlakiem od Sanoka, przez Góry Słonne, są podobne do tych nad Bykowcami; pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem bardzo podobne w końcu to też Góry Słonne i takie same piaskowce. Miło, że wróciłaś do wędrówki po blogach ;-)

   Usuń
 2. Heh, taka nasza swojska "mikro- Meteora". :D (Wiemy, że geolodzy zgrzytają zębami :DDD)


  Pzdr.
  Go

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem czy mieliby powody zgrzytać? Greckie Meteory to też ostańce piaskowcowe. A że wcale nie takie mikro to się przekonałem jak wlazłem na Mały Kamień i nie mogłem zleźć :-)

   Usuń