Strony

niedziela, 14 października 2012

Pogórze w Bieszczadach albo brukiem do przeszłości

Ściana skalna w Myczkowcach nad "martwym" Sanem
Poza utartymi bieszczadzkimi szlakami, tuż przy niezwykłej ścianie skalnej w Myczkowcach można odnaleźć w Bieszczadach kawałek Pogórza. Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II na terenie Ośrodka Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnego Caritas prezentuje bowiem miniatury budynków sakralnych  z pogranicza Polsko-Słowacko-Ukraińskiego.  

Kościoły z Pogórza Jasielskiego (Trzcinica i Osiek Jasielski)
Swoje miejsce znalazły tu również drewniane świątynie rzymskokatolickie z Pogórza Karpackiego. Do najstarszych (XV lub XVI wiecznych) należą kościoły w Haczowie, Bliznem, Golcowej, Domaradzu, Humniskach, Iwoniczu,  Trzcinicy, Święcanach, Binarowej, Sękowej i Libuszy. 
Kościół z Haczowa (Pogórze Dynowskie)
Te i wiele innych obiektów wiernie odtworzonych w skali 1:25 ustawiono na 10 kopczykach-pagórkach. Zebrano tu 140 makiet najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych i greckokatolickich.

Kościół z Jasienicy Rosielnej (Pogórze Dynowskie)
Czuwa nad nimi błogosławiony Jan Paweł II, jemu bowiem jako orędownikowi pojednania między chrześcijanami, zostało poświęcone to miejsce. Centrum zostało otwarte w dniu 16 października 2007 roku w 29 rocznicę pamiętnego konklawe.
Ośrodek przejęty przez Caritas od wojska, służy od kilku lat dzieciom z Diecezji Rzeszowskiej i dzięki pracy gospodarzy wciąż wzbogaca się o nowe elementy. Chyba od samego początku funkcjonuje tu mini-zoo cieszące się nieustannym zainteresowaniem najmłodszych.
17 maja 2010 roku dla upamiętnienia 90 rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II otwarto piękny Ogród Biblijny
Góra Błogosławieństw
Ciekawie zaaranżowane ogrodowe założenia przypominają ważne wydarzenia biblijne lub też nawiązują do geografii i przyrody Ziemi Świętej. 
Czekając na Dobrego Pasterza...
Studnia Jakuba
Świątynia Salomona
Ciekawa jest również sama droga do Ośrodka, gdyż jej ponad dwukilometrowy odcinek ma nawierzchnię z pięknie zachowanej kostki brukowej. Świetna okazja, aby odbyć sentymentalną podróż do przeszłości. 
Taką drogą zaiste można się w czasie cofnąć (niekoniecznie aż do XV wieku), aby trochę powspominać.

Kościół w Średniej Wsi (początki ogrodu miniatur w 2008 roku)

6 komentarzy:

 1. Ależ to piękne miejsce i chyba mało znane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno mniej znane niż Zapora Solińska, a dużo ciekawsze

  OdpowiedzUsuń
 3. Już spotkałam kilka opisów wycieczek właśnie do tego miejsca, my jeszcze nie byliśmy; i starsi mają co pooglądać, i frajda dla dzieciaków; któż wykonał te misterne kopie cerkiewek? pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. cytat za stroną Caritas: Makiety zostały wykonane przez zespół osób pod kierunkiem Janusza Kuliga, rzemieślnika z Chmielnika koło Rzeszowa

  OdpowiedzUsuń
 5. Rodzice byli niedawno i bardzo polecali ów mini-skansen. My musimy się wybrać choćby po to tylko, żeby zobaczyć na własne oczy Kościół z Libuszy. Nie zdążyliśmy przed pożarem z 15 lutego 1986 roku.

  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też polecam. Zwłaszcza, że na razie wstęp jest co łaska.

  OdpowiedzUsuń