Ściana skalna w Myczkowcach nad "martwym" Sanem |
Poza utartymi bieszczadzkimi szlakami, tuż przy niezwykłej ścianie skalnej w Myczkowcach można odnaleźć w Bieszczadach kawałek Pogórza. Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II na terenie Ośrodka Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnego Caritas prezentuje bowiem miniatury budynków sakralnych z pogranicza Polsko-Słowacko-Ukraińskiego.
Kościoły z Pogórza Jasielskiego (Trzcinica i Osiek Jasielski) |
Swoje miejsce znalazły tu również drewniane świątynie rzymskokatolickie z Pogórza Karpackiego. Do najstarszych (XV lub XVI wiecznych) należą kościoły w Haczowie, Bliznem, Golcowej, Domaradzu, Humniskach, Iwoniczu, Trzcinicy, Święcanach, Binarowej, Sękowej i Libuszy.
Kościół z Haczowa (Pogórze Dynowskie) |
Te i wiele innych obiektów wiernie odtworzonych w skali 1:25 ustawiono na 10 kopczykach-pagórkach. Zebrano tu 140 makiet najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych i greckokatolickich.
Kościół z Jasienicy Rosielnej (Pogórze Dynowskie) |
Czuwa nad nimi błogosławiony Jan Paweł II, jemu bowiem jako orędownikowi pojednania między chrześcijanami, zostało poświęcone to miejsce. Centrum zostało otwarte w dniu 16 października 2007 roku w 29 rocznicę pamiętnego konklawe.
Ośrodek przejęty przez Caritas od wojska, służy od kilku lat dzieciom z Diecezji Rzeszowskiej i dzięki pracy gospodarzy wciąż wzbogaca się o nowe elementy. Chyba od samego początku funkcjonuje tu mini-zoo cieszące się nieustannym zainteresowaniem najmłodszych.
17 maja 2010 roku dla upamiętnienia 90 rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II otwarto piękny Ogród Biblijny.
Góra Błogosławieństw |
Ciekawie zaaranżowane ogrodowe założenia przypominają ważne wydarzenia biblijne lub też nawiązują do geografii i przyrody Ziemi Świętej.
Czekając na Dobrego Pasterza... |
Studnia Jakuba |
Świątynia Salomona |
Ciekawa jest również sama droga do Ośrodka, gdyż jej ponad dwukilometrowy odcinek ma nawierzchnię z pięknie zachowanej kostki brukowej. Świetna okazja, aby odbyć sentymentalną podróż do przeszłości.
Taką drogą zaiste można się w czasie cofnąć (niekoniecznie aż do XV wieku), aby trochę powspominać.
Kościół w Średniej Wsi (początki ogrodu miniatur w 2008 roku) |
Ależ to piękne miejsce i chyba mało znane.
OdpowiedzUsuńNa pewno mniej znane niż Zapora Solińska, a dużo ciekawsze
OdpowiedzUsuńJuż spotkałam kilka opisów wycieczek właśnie do tego miejsca, my jeszcze nie byliśmy; i starsi mają co pooglądać, i frajda dla dzieciaków; któż wykonał te misterne kopie cerkiewek? pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńcytat za stroną Caritas: Makiety zostały wykonane przez zespół osób pod kierunkiem Janusza Kuliga, rzemieślnika z Chmielnika koło Rzeszowa
OdpowiedzUsuńRodzice byli niedawno i bardzo polecali ów mini-skansen. My musimy się wybrać choćby po to tylko, żeby zobaczyć na własne oczy Kościół z Libuszy. Nie zdążyliśmy przed pożarem z 15 lutego 1986 roku.
OdpowiedzUsuńPozdrowienia.
Ja też polecam. Zwłaszcza, że na razie wstęp jest co łaska.
OdpowiedzUsuń